BINKOŠTNA NEDELJA

PRIDE ON….

Kako nam more biti nevidni in nedostopni Bog blizu in v nas delovati? Kako more biti vstali Jezus med nami? In Jezus je med nami, saj je to obljubil svojim učencem. Odgovor Svetega pisma je: po Svetem Duhu.
To trditev ponazorimo z naslednjo prispodobo. Govorimo o duhu narave, časa, zgodovine. S tem mislimo na moč naravnih zakonov, na delovanje časa in zgodovine. Vse te sile nas obdajajo in delujejo na naše življenje, včasih s tako močjo, da skoraj podvomimo o človeški svobodi.
Podobno deluje na nas Svetu Duh kot moč Boga, ki se nam je razodel po Jezusu Kristusu. Razodeva se nam v novi podobi in osebi. Ni le Oče, Stvarnik sveta, ne le Sin, ki se je solidariziral z nami ljudmi in vzel nase našo usodo, je tudi Duh, ki odrešenjsko delo Božjega sina v nas utrjuje in izvaja. V nas deluje kot veter: včasih milo, včasih pa kot silen vihar. Sveti Duh deluje kot ljubezen, kot razsvetljenje ali kot razsodnik, ki odkrije in obsodi greh v nas.
Vstali Odrešenik ga k nam pošilja od Očeta. Sveti Duh je notranje počelo cerkve. V njegovi moči jo Jezus pošilja v svet. Po njem Cerkev svet osvobaja od grehov. “Katerim boste grehe odpustili, so jim odpuščeni.” Sveti Duh vodi Cerkev v Jezusovi resnici. Kaže ji, kaj Jezus za človeštvo pomeni, in ji daje moč za oznanjevanje, naj bo prilično ali neprilično. Z njegovo pomočjo verujemo: “Nihče ne more reči: ‘Jezus je Gospod, razen v Svetem Duhu.’” Pri krstu omogoča v nas Božje življenje. Pomaga nam, da Jezusa razumemo in mu sledimo. On je pomočnik, ki nam ga je Jezus obljubil v vseh previranjih. Kadar smo nemočni, nam on daje moč za junaška dejanja.
Sadovi njegovega delovanja so: “ljubezen, veselje, potrpežljivost, blagost, dobrotljivost, zvestoba, krotkost” (Gal 5, 22). Sveti Duh je torej Božja prisotnost in delovanje v nas.
Seveda pa to ni neka magična moč. Sveti Duh deluje v nas le, če mu odpremo vrata svojega srca in se pred njim ne zapremo. Zapremo se, kadar poslušamo glas svojega egoizma ali se predamo vabljivem glasovom sedanjega časa.
Zaradi le-teh, je potrebno razločevanje, ki ga nam omogoča Sveti Duh. Potrebno je biti pazljiv na njegove navdihe, zato vedno znova prosimo: Pridi, Sveti Duh, napolni naša srca, vžgi v nas ogenj Kristusove ljubezni, očisti, razsvetli in okrepi nas! Naredi iz nas nove ljudi!

• V mesecu maju smo začeli šmarnično pobožnost z naslovom: ”Na začetku je bila škatla”avtorice Saške Ocvirk. Nastale so v letu molitve. Vsi, posebej še otroci, prvoobhajanci in birmanci ste v mesecu maju vsak večer vabljeni k šmarnični pobožnosti in petim litanijam Matere Božje – v Sp. Idriji in Idr. Krnicah ob 19h ter v Ledinah ob 18.30. Starši spodbudite svoje otroke k udeležbi.
  • Danes, v nedeljo bo v Ledinah ob 10.30 prvo sveto obhajilo. Molite za letošnje prvoobhajance.
  • Danes, v nedeljo bo v Ledinah celodnevno češčenje z zaključkom ob 15h.
  •       Spored češčenja: Molitev bo potekala po naslednjem razporedu:
    • Po sveti maši: Sp. in Gor. Vrsnik, Žirovnica, Mrzli Vrh
    • 11.00 – 12.00: Ledine
    • 12.00 – 13.00: Led. Krnice, Korita
    • 13.00 – 14.00: Led. Razpotje, Idršek, Pečnik
    • 14.00 – 14.30: Govejk
    • 14.30 – veroučenci in zaključek s petimi litanijami.
    • 15.00 – sklep z blagoslovom                                                    JEZUS TE ČAKA…
  • V ponedeljek bo v Sp. Idriji po sv. maši generalka za letošnje prvoobhajance.
  • V sredo bo v Sp. Idriji po sv. maši adoracija in slavilna molitev.
  • V četrtek bo v Ledinah po sv. maši srečanje ŽPS.
  • V četrtek bo v Sp. Idriji ob 20h srečanje zakonske skupine.
  • V petek bodo v Sp. Idriji ob 14.15. vaje za otroški pevski zbor.
  • V petek bo v Sp. Idriji ob 18h.30 sv. spoved za prvoobhajance in starše.
  • V petek bo v Sp. Idriji po sv. maši srečanje za animatorje.
  • V petek bo v Idr. Krnicah ob 20h sv. maša in blagoslov traktorjev. Lepo vabljeni vsi kmetje s svojimi traktorji in gospodinje.
  • V nedeljo bo v Sp. Idriji prvo sveto obhajilo in sv. krst. Molite za letošnje prvoobhajance in novokrščenki.
  • V Ledinah se iskreno zahvaljujem vsem, ki ste pomagali pri obnovi žup. zidu in okolice.
  • Od 24. – 28.6. bomo s strežniki, pevci in veroučenci iz obeh župnij počitnikovali v Kopru pri sv. Ani. Prijave sprejema Simona na GSM 031 335 621.
  • Okroglo 1500-letnico prihoda škofa Nazarija na škofijski sedež v Kopru in bližajoči se prihod njegovega 52. naslednika želimo obeležiti tudi z novimi mašnimi plašči. V načrtu imamo plašče s klekljanimi čipkami, zato vabimo vse, ki bi želeli sodelovati pri tem načrtu, da se prijavite domačemu župniku ali oddaste svojo prijavo na spletni naslov https://skofija-koper.si/masni-plasci/, kjer boste dobili podrobnejše informacije. In naj tudi nitke narejenih čipk skrivnostno povežejo našo škofijo.
  • V spomin in blagor rajnih, darujte za sv. maše. Rože ali svečka manj na grobovih rajnih, se ne bo poznalo, dar za sv. maše pa bo imel trajnejšo vrednost v nebesih. Sv. maše bo opravil duhovnik drugod.