Cerkvena poroka, ZAKAJ, KAJ, KJE, KAKO…

• Sp. Idrija: 15.10. – 19.11. 2023
  • Sp. Idrija: 4.2. – 10.3. 2024

PRIJAVNICA  – PRIPRAVA NA ZAKON

Srečanja potekajo šest zaporednih nedelj ob 17. uri  v župnijskem domu v Sp. Idriji.

Vsaj teden prej se prijavite domačemu župniku.

• Oblika: predavanja in osebno delo v paru, čas: približno uro in pol
  • Vsebina se dopolnjuje z izkušnjami zakonskih parov ter zdravnika.

Poudarek je na osebnem delu skozi obdobje šestih tednov.

Priprava želi pomagati parom, da bi poglobili osebni odnos, zato ste vabljeni tudi mlajši, ki še niste neposredno pred poroko. Za izvedbo morajo biti vnaprej prijavljeni vsaj štirje pari.

Dodatne informacije na: 031 871 998

Kaj je potrebno storiti v pripravi na cerkveno poroko

• Kakšno leto ali pol leta pred nameravano poroko obiščeta zaročenca eno od oblik potrjene cerkvene priprave na zakon (najbolj običajno je to tečaj priprave na zakon)
  • Vsaj tri mesece prej (npr. Zaradi želenega datuma poroke) se dogovorita z domačim župnikom, to je župnikom, kjer biva bodisi ženin bodisi nevesta, za prvo srečanje priprave na poroko v župnijski pisarni. Če so glede poroke kakšne posebnosti (npr. Poroka krščenega z nekrščenim), je pametno to storiti še prej.
  • Prvo srečanje pri župniku je posvečeno običajno zapisniku pred poroko. Takrat se dogovorijo še za nadaljnja potrebna srečanja.
  • Zadnje srečanje je običajno posvečeno duhovni in organizacijski

Pripravi slavja poroke.

• Če kateri ni krščen v župniji priprave na poroko, s sabo prinese krstni in samski list (dobi ga v župniji krsta in ne sme biti starejši od šestih mesecev). Prav tako prineseta potrdilo o cerkveni
  • Pripravi za zakon.
  • Ženin in nevesta pravočasno izbereta priči. Ni potrebno, da izpolnjujeta kakšne posebne cerkvene predpise, le da kot priči slišita, vidita in sta prisebni. Lepo pa je, če sta tudi priči verni.
  • Poroči se navadno v župnijski cerkvi domače župnije: največkrat med mašo, vendar to nikakor ni obvezno. Ob ustreznih razlogih se z dovoljenjem domačega župnika lahko poroči tudi drugod.
  • Po sedanji zakonodaji iz leta 1977 (ki je v nasprotju s človekovimi pravicami) je potrebno pred cerkveno poroko skleniti civilno poroko. Izpisek o civilni poroki se da na vpogled cerkvenemu poročevalcu.
  • Po končanem obredu zakramenta svetega zakona poročevalec, novoporočenca in priči podpišejo zapisnik o poroki.