Binkoštna nedelja – Binkošti

Oznanila Binkošti (.pdf)

 

Mašni nameni

Po koncilu so mnogi pričakovali nove Binkošti, pa se je zgodilo ravno nasprotno. Zlasti v evropskem prostoru se zdi, da Cerkev počasi umira. V očeh mnogih ljudi Cerkev ne igra nobene pomembne vloge v življenju. Njeni odgovori na probleme današnjega časa so bojda zastareli, prihajajo prepozno ali pa jih sploh ni. Tatjana Goríčeva je na svoje veliko presenečenje ugotovila, da Cerkev na Zahodu izgublja vedno več ljudi, čeprav se trudi na vse mogoče načine, da bi držala korak s časom. Z različnimi poskusi poskušajo Cerkev oživljati, a zaman. Neki mestni župnik je ugotovil, da v njegovi župniji, čeprav je mnogo dejavnosti, ni bistveno več ljudi kot po sosednjih župnijah, kjer je manj živahno. Zdi se, da je Cerkev podobna bolniku, ki mu vsi mogoči načini oživljanja nič več ne morejo pomagati.

Binkoštni evangelij nam kaže podobno sliko tedanje apostolske skupnosti. Z Jezusovo smrtjo na križu je prenehalo biti srce te skupnosti. Na nek način je bila na pragu smrti, bila je klinično mrtva. To klinično smrt prekine prihod Vstalega. Vstali Kristus apostolom vlije življenjsko moč, skupnost zadiha. Prva Cerkev, čeprav v strašni manjšini, začne pogumno oznanjati radostno vest.

Evangelij sv. Janeza na binkoštno nedeljo nam jasno kaže, da živi Cerkev le v srečanju z Vstalim Kristusom. Njena življenjska moč – Sveti Duh, je njegov dar. Po svojem Duhu je Kristus “zdravnik” proti smrti, grehu in nezadovoljstvu. Vse človeštvo poskusi oživljanje za “bolnico” Cerkev. Vse strukture, dejavnosti, tečaji, predavanja, zasedanja, shodi in celo božja služba, ostanejo togi in mrtvi, če se izhaja iz srečanja z Njim. Le po Njem prejmemo Svetega Duha, ki tolaži, daje moč in oživlja.

Naj zaključim z zgodbo nekega fanta, ki takole pripoveduje: “Moja starša sta živela v težkih razmerah. Nista se razumela. Tudi meni nista znala pokazati svoje ljubezni. Ljubezen sem iskal drugod, a je nisem našel. Trikrat sem v obupu hotel poseči po svojem življenju. Enkrat me je znanec povabil na neko srečanje. Duhovnik si je vzel čas zame. Povedal mi je, kako me Jezus ljubi. Jezus mi je postal prijatelj, kakršnega prej še nikoli nisem imel. Odkril sem kaj je manjkalo moji družini. Vsi smo pogrešali Jezusa. Nase in na starše sem pričel gledati drugače. Slišal sem Jezusa, ki mi je govoril: ‘Tudi če te mati in oče zapustita, jaz te ne bom nikoli… Dragocen si v mojih očeh, drag si mojemu srcu.’ Jezus mi je dal razumeti moje poslanstvo: oznaniti ljudem njegovo neizmerno ljubezen.”

 • Danes, v nedeljo bo v Ledinah celodnevno češčenje z zaključkom ob 15h.
 • V ponedeljek bomo v Sp. Idriji začeli z obnovitvenimi deli v stranski kapeli žup. cerkve.
 • V sredo bodo v Sp. Idriji ob 20h skupne vaje za mešani pevski zbor.
 • V petek bo v Sp. Idriji po sv. maši srečanje za animatorje in vaje za Mlpz.
 • V torek, 13.6. bo organizirano romanje za krasilke in čistilke na Kurešček. Odhod avtobusa bo ob 7h iz Led. Razpotja in v Sp. Idriji ob 7.30.
 • V soboto, 17.6.  bomo imeli v Ledinah po večerni sv. maši slovesno procesijo.  Prosili bomo Boga za blagoslov naše dežele, kmetij in nas samih. Vabljeni.
 • V nedeljo, 18.6. bo v Sp. Idriji ob 9h sv. maša in po njej procesija. Procesijo spremljamo v molitvi in tišini, kar je izraz naše vere v Jezusa v Najsvetejšem zakramentu!
 • V soboto, 24.6. na praznik rojstva Janeza Krstnika bomo peš poromali na Sv. Goro. Odhod bo ob 5h na Vojskem na križišču »Pri Kolu«. Na poti nas bosta spremljala avtomobila. Vse župljane, še posebej mlade in zakonce vabim, da se podate na to romarsko pot za Gabriela in nove duhovne poklice. Organiziran bo avtobusni prevoz. Prijave sprejemata ga. Mateja Kavčič na gsm 041 390 983 in ga. Rozina Kutin na gsm 041 263 763. Korajža velja! Vabljeni.
 • V nedeljo, 25.6. bodo veroučenci v Sp. Idriji po sv. maši prejeli spričevala, animatorji pa predstavili program letošnjega Oratorija.
 • V četrtek, 29.6. bo na Sv. Gori ob 17h posvečen v duhovnika Gabriel Kavčič. Organiziran bo avtobusni prevoz. Prijave sprejemata Rozina Kutin in Mateja Kavčič.
 • Ob pripravi na novo mašo v Ledinah naprošamo vse gospodinje iz obeh župnij, če bi spekle sladke dobrote. Za dodatne informacije se obrnite na ga. Matejo Kavčič.
 • Od 10. – 15.7. se bomo s strežniki, pevci in mavričarji iz obeh župnij odpravili na počitnice v Strunjan. Sprejemamo prijave!
 • Iz Medjugorja je priromal kip KRALJICE MIRU z namenom, da bo obiskal vsako družino, vsako srce. Kip Medjugorske Marije bo začel svojo pot romanja po Ledinah. Pri vsaki hiši naj bi ostal en dan. Priložena bo spominska knjiga. Povabljeni, da se cela družina zbere pri molitvi, se zahvali za vse prejeto, tudi za “našega” diakona Gabrijela.
2017-06-05T23:18:37+00:00